pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

prime factorization of 293 in expanded form?
How did shah Abbas help the safavid empire flourish
Which patriotic society was established to organize resistance to the taxes? A) Fighters for Freedom B) Colonial Captains C) Sons and Daughters of Libe
What does it mean for land to be arable? (1 point) a.It is rich in mineral resources. b.It is covered with forests. c.It is swarming with insects. d.It is able
Who was Edward the 8th
Which is an effect of short-term exposure to stress?
What is 122.5 divided by 49
For a conclusion to be accepted by the scientific community, the data must be accurate, free from error, and A.reproducible. B.varied. C.unique. D.surprising
during the run she drinks 4 bottles of water containing 750ml each how many litres of water has she drank in total in litres
Mrs. payne needs 35 notepads she can buy them in packs of 10 no pads or a single pads what are all the different ways Mrs. painting by the notepads find a patte