bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

Understand how politics is the struggle over "who gets what when and how"
Kendall knows that a 45-ounce pitcher can hold enough lemonade for 6 people. At this rate, how many ounces of lemonade will Kendall need to serve 26 people?
Mr. Delong's drama class is planning a field trip to see a Mozart's famous opera Don Giovanni. Tickets cost $39 each, and there are 23 students and 2 teachers g
Can police come to house for pirating music
How should I solve question 27?
In a chemical reaction,28 g of iron react with 16 g of sulfur to produce ____ of iron sulfide
Kayla has a bowl of beads that contains 42 yellow beads, 28 green beads, 12 white beads, and 18 red beads. She randomly draws a bead from the bowl. The probabil
The members of which type of religion worship many gods?
Chris had a tin of 24 cookies he has eaten 2/4 of the cookies how many cookies did he eat
Why do we study art? What benefits can we gain from studying art?