prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

what is the reference angle of 330° degrees
A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item o
What is a U.S. engineer's ride?
graphs are used to show how the responding variable changes in response to the -------------------  variable.
Help!! Please I need help on understanding this.Simplify the expression –4(x – 7) + 3(x + 9).
-3x+25+x+21=2please explain the steps i'm really confused
What is a U.S. engineer's ride?
The quotient of a number and 5, minus 2,is 8.
Air pollution affects everyone equally. True or false?
graphs are used to show how the responding variable changes in response to the -------------------  variable.