frankidavis421
frankidavis421
02-09-2021
Mathematics
contestada
better value for 15.3 ounce cereal
Respuesta :
tallabtall123
tallabtall123
02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce
Hope it helps
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 63+ )
Otras preguntas
Sarasota Company has a balance of $2,200 in Allowance for Doubtful Accounts before adjustment. The estimated uncollectibles under the percentage-of-receivables
What type of triangle has three equal angles?
Which are characteristics of the graph of the function f(x) = (x + 1)2 + 2? Check all that apply The domain is all real numbers, The range is all real numbers g
Jack tossed a coin 3 times. Which tree diagram shows all the possible outcomes of the coin landing heads up or tails up?
Archaebacteria means... A ancient bacteria B spider bacteria C building bacteria D spiral bacteria
What is the purpose of mitosis? A- Copy DNA for new cells B- Sexual reproduction C- Create proteins D- Growth and repair
Find all of the eigenvalues λ of the matrix A. (Hint: Use the method of Example 4.5 of finding the solutions to the equation 0 = det(A − λI). Enter your answers
For the following equation, what are the solutions? x^2+16=0 - How many X-intercepts have quadratic functions with complex roots?
Miran and Hanna were asked by their teachers to increase 70 by 150%. Miran says the answer is 105 because 50%of 70 is 35 and 70+35=105. Hanna says the answer is
What was unprecedented about the allied strikes on Hiroshima and Nagasaki