lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Molecules that are too large to be moved through the cell membrane can be transported into the cell by? A) Osmosis B) Diffusion C) Endocytosis D) Exocytosis
as i hope your arm heals quickly,i hope your sense of humor heals even faster. Is as the correct word. plz answer asap
The number one factor for determining what living things can survive in a body of water is
Which step will decrease the pressure of a gas inside a closed cubical container
In which mountain range can you find Rich Mountain
Helpp!! Solve the exponential equation. 98x = 27
the organ systems are consistently working together to maintain __________. a) homeostasis b) resting potential c) action potential d) nerve impulses
evaluate the expression 34 ÷ (14 − 5) × 2.
38 rocks how many groups of 10
Which trait would most likely lead a scientist to repeat an experiment and verify the data?