shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

(3 ten thousands 2 thousands) x 10
convert 27/20 to a decimal
How are the branches of life science related
express 410, 000 in scientific notation
divide £21 in ratio 3:4
Nei is writing 4.28 as a mixed number . Find her mistake and correct it.
4 = -0.8n do to solve
Which best describes the underlined words in the sentence? *A group of stars* is a constellation. A. simple subject B. complete subject C. compound subject
Electricity problem from Jan. 1959 issue of QST; Using Ohm's law find.
Non-intersecting lines that are separated by equal distances at every point can best be described as _____. a. adjacent b. parallel c. skew d. perpendicular