Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Solve for 3(2x-1)+7=6x-3-2(-4x)
Mike made 5/6 of his free throw attempts and Lisa made 7/9 of her free throw attempts. Choose two fractions that show 5/6 and 7/9 written with a common denomina
Someone ppl ease help meeeee. Match them
Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning. If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per gallon? How much did the gas cost per pint?
During World War II, why were some opposed to the use of atomic weapons on Japan? Many believed it violated international law. Many feared it caused Germany
A 40-N force acts on an 80-kg object, initially moving at 20 m/s. How far will the object travel in the next five seconds?
A pine tree, an amoeba, a mushroom, and a squirrel are all classified in the same: kingdom domain phylum species
When a country invests in new machinery, technology, and factories, it is increasing its: *
1. How did social and ethnic structures of Latin America create resentment?
What do you know about the ideas of ancient Greek philosophers, such as Plato, Socrates and Aristotle?