kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this
President Truman‘s policy of containment was intended to
Why is standard time considered necessary ?​
Which of the following sentences uses an interjection correctly? Group of answer choices Hello: my name is Benjamin, and I'm your new neighbor. Hello! My name i
What causes limp Celery to get crispy when soaked in freshwater
Which point is located at - 1/6
Une correctamente el sujeto con el verbo. 1. Yo 2. Tú 3. Carlos 4. Nosotras 5. Vosotros 6.Los estudiantes comí. (1) comieron. (6) comisteis. (5) comiste. (2) co
There many generous people who help others in this time of pandemic. C. was D. will behind. A. is B. are This world is changing so fast and if you are not willi
Which of the following structures is not present in some chordates? A a tail B a backbone C a notochord D a hollow nerve cord
Can y’all help me pls