Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

simplify 3c+9c+4c-1=
Solve the following simultaneous equation by using an algebraic method (either substitution or elimination) 2x + 3y=-4 4x-y=11
In which country did miguel hidalgo led the revolution against spain?
The graph of y x3 is translated so that the point (1. 1) is moved to (1, 4). What is the equation of the new graph?
Through actions and conflicts of force, the plot of novel is logically brought to the ———- the turning point in the conflict
A model rocket is launched from a roof into a large field. The path of the rocket can be modeled by the equation y = -0.04x^2 + 8.6x + 4.8, where x is the horiz
For what value of (y) is 3^3/3^y =1/9
What kind of seafood would you expect to have the highest levels of mercury and why? Kelp, because they use the sun to photosynthesize on the bottom trophic le
A ball is thrown from a height of 139 feet with an initial downward velocity of 15 ft/s. The ball's height h (in feet) after t seconds is given by the followin
________ is the most common topic that all societies share.