Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

12. A year on any planet is the number of days it takes for the planet to complete one orbit around the Sun. It takes 365 days for Earth. It takes 365 days for
Please help me it would be appreciated
!! WILL GIVE BRAINLIEST !! Read or skim through this text to find the answer: https://www.ode.state.or.us/wma/teachlearn/commoncore/elaappendixb-9-10.pdf (I Sta
The table below gives selected entries from the 2014 federal income tax table. It applies to a married couple filing jointly. Taxable income and tax owed are bo
Question 1 The first ten amendments to the US. Constitution are designed to protect which principle of American government?
Can someone help me with this?
Anyone know how to do this
Give a short introduction to traditional anvil used in Nepal
Select all the correct answers. Which statements about points C and D are true? с D The ruler placement postulate says that cannot be set at zero. The distance
 In what ways was 1763 turning point for the British colonial relationship