VarawofwangelseaJe VarawofwangelseaJe
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

15 oranges were purchased.

Cost per orange: $0.45

c = total cost of oranges

Which equation shows
the total cost of oranges?

Respuesta :

Brik Brik
  • 02-12-2016
c=cost per orange ×no. of oranges purchased
Answer Link

Otras preguntas

What is this simplified: 5(z+4)+5(2-z)
The sale of western Georgia lands, known as the “Yazoo lands,” was controversial MAINLY because A) members of the Georgia legislature approved the deal. B)
Matthew has been observing 10 bacteria in a petri dish for his science class. If the bacteria population doubles every 12 hours, how many bacteria will be in th
customer loyalty to a business is
Arthur���s yearly taxable income totals $116,600, and he pays $30,910.66 in federal income tax every year. approximately what is arthur���s net federal income t
Which of the following statements must be true about the polynomial function f(x)?lf 1 13 is a root of f(x), then-1- 13 is also a root of f(x)13i is also a root
According to psychologist Abraham Maslow, a person must have his or her physical needs, the need to feel safe, the need to belong, and the need for esteem met i
List three reasons why the southern states seceded
tiffany pays $40 for 160 minutes of talk time on her cell phone .how many ounces of hamburgur are in each meat patty?
A carpenter has three sheets of plywood that are each 6.85 feet long. A 3.4-foot piece is cut from one sheet and 0.5-foot piece is cut from another sheet. How m