Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

You are standing at the edge of a cliff which is 40 m tall. You throw an apple up with a speed of 15 m/s, and it accelerates downward at 9.81 m/s^2. How long do
What is the length of BD? What is the length of segment AC? What is the area of the triangle ABC?
pls pls help whoever gets it right gets a crown
You are standing at the edge of a cliff which is 40 m tall. You throw an apple up with a speed of 15 m/s, and it accelerates downward at 9.81 m/s^2. How long do
What is the largest known number called?
solve the question x - 2 = long division 4x
Write 0.65% as a fraction in simplest form.
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
What is the term for the type of venation seen on a ginkgo tree? Help meeeee
Can someone help me? Im really bad at English ​