krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

How many atoms of oxygen, O, are in 0.0595 moles of water?
Which practice can result in increased soil erosion? a. shelterwood harvest b. clear-cutting c. thinning d. crop rotation
Denzel is comparing websites for downloading music. One charges a $5 membership fee plus $0.50 per song. Another charges $1.00 per song, but has no membership
What is the slope of a line that passes through points (-2,5) and (4, 9)?
Write a third-degree polynomial function whose zeros are 1, −3, and 4.
You can export to excel but you cannot export data to a text file.
what was the money from the sugar act used for
1) 12,000 miles; 5% increase 2) 160 bananas; 20% decrease 3) 52 companions; 25% increase 4) 710 points; 10% decrease
One number is three times the another number. If both numbers are positive and their product is 27, find the numbers
lucy had 72$,which is nine times as much as xavier had how much money did xavier have