haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Take away 6 from s and I do not know how to do it
Please help! (25pt and brainliest) From 1970 to 1990, the consumer price index (CPI) increased from 38.8 to 130.7. If a jar of grape jelly cost $0.25 in 1970 an
Fill in the missing information in the problem to find √130 by using the Babylonian method. Let 11.5 be your initial guess. A. 11.5B. 2C. 130D. 11.3
explain how the human ear works
Is Darwin's Legacy Justified?
please answer question in picture below
The mass of a vase is 0.3kilgram. A flower has a mass that is 0.03 times the mass of the vase. What is the mass of the flower?
The person who is legally designated to make health care decisions for the patient if the patient is unable to do so is called​ a/an:
Water boils and melts at unusually high temperatures because of __________. the size of the water molecule the weight of the water molecule the polar structure
For what reason might the United States government raise taxes instead of borrowing money to pay for a new government service? To avoid increasing the flow of