abijames579
abijames579 abijames579
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

3. Adam bought 3 pens and 4 pencils for $4.25. Lily bought 2 pens and 6 pencils for $4.50. How much is a pen? a pencil?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 02-05-2021
Make two equations
Let x = pen
Let y = pencil
3x + 4y = 4.25
2x + 6y = 4.50
Make both coefficients equal
(3x + 4y = 4.25) * 2
(2x + 6y = 4.50) * 3
6x + 8y = 8.5
6x + 18y = 13.5
Subtract both sides
-10y = -5, y = 0.50
3x + 4(0.50) = 4.25
3x + 2 = 4.25
3x = 2.25, x = 0.75

Pen = $0.75
Pencil = $0.50
Answer Link

Otras preguntas

373646351636646475753626266374747574884x848484893990299149440505944330309877=?
What is 4.5 repeating as a fraction?
What is 4.5 repeating as a fraction?
Find the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answers to the neFind the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answe
What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =
373646351636646475753626266374747574884x848484893990299149440505944330309877=?
The monthly cost of water use is a linear function of the amount of water used (HCF). The cost for using 16 HCF of water is $39.04, and the cost for using 44 HC
373646351636646475753626266374747574884x848484893990299149440505944330309877=?
Gaspar writes the algebraic expression 5b +3.79. It represents the total cost, in dollars, of buying 5 bagels and a container of cream cheese. Identify any vari
The study of the communicative function of touch is known as A) haptics. B) paralinguistics. C) chronemics.