nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

The hundred years' war was a struggle between a. france and germany. b. russia and england. c. france and england. d. germany and russia.
What is the object of the preposition in the following sentence? Jaime walked cautiously through the dark alley.
What are two manual labor jobs that were performed in the past that could contribute to the respiratory issues of today?
one third of the square root of which number is 0.001
Given the two points (0,4) and (2, 6), what would the numerator of the equation for slope be?
what is the next number?2 3 5 7 11 13 17
if weight is the force of gravity on an object, then your weight can change if the force of gravity is different on a different planet?
what causes the need to use imaginary numbers
suppose an unknown substance has a melting temperature of 1,200 degrees celsius and a density of 16.7 g/cm3. however, the different individual atoms that make u
If there is property damage as a result of the collision, and you are unable to locate the owner, you should __________________________.