taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What was a war crime committed by Japan? A. The Bataan Death March B. The Battle of Iwo Jima C. The Pearl Harbor attack D. The invasion of the Philippines
"janie starched and ironed her face" this sentence is an example of a(n) -metaphor -allusion -personification -irony -hyperbole
who did jefferson send on an expedition west of the mississippi river in 1804
use distrbutive property to express 27+60
What is a major part of Israel’s economy? Banking Beef Production Shipping Tourism
As many as ___________% of drivers have not been taught defensive driving skills
Got a new hard drive for my computer and use it as a secondary storage. Once installed what needs to be done to the drive before operating system can use it
Musician and composer George Gershwin was known for helping to spread jazz to A. South America B. Europe C. Africa D. Asia
In this example, what does the author use to describe Ryan? Most people would say that Ryan's black hair was nicely styled, always clean, and well trimmed. His
Which of the following medical practices was a contributed from ancient India civilization