vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

write 3 other equivalent fraction: 24/3612/18​
Which angle measure is greater?
Reason why advertising is harmful? Pls help me
can someone please help me with this question?
After graduating from UCF, you plan to purchase a small condominium for $100,000. You will be required by the bank to put a down payment of 10% of the purchase
TRUE or FALSE: Colonies allowed the Greeks to learn about other civilizations.
y=x^4 - 3x^2 describe the end behavior of this function
what is equivalent to 1 ½ meters
write some electrical thing​
Analyze the map below and answer the question that follows. A political map of Europe. Countries are highlighted and labeled 1 to 6. 1 is on a peninsula next to