il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

What are the solution(s) for the quadratic equation? Y=x^2-2x+1
What are three factors that might affect good ethical conduct?.
I need help what’s the answer
What are the ethical considerations in this case
Click an item in the list or group of pictures at the botto correct position in the answer box. Release your mouse the item to the trashcan. Click the trashcan
In what ways do you think the tariff crises of 1828 and 1832 might be considered important milestones in American history before the Civil War? Use evidence fro
What theme does the following quote support: [AMANDA:] Bates was shot through the stomach. Died in the ambulance on his way to Memphis. His widow was also well
What does the term full justification mean in typography?
Your new computer cost $1500 but it depreciates in value by about 18% each year. About how long will it take before your computer is worth close to zero dollar
Brooke buys 5 brookes with 1 brooke each