memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

For what value of c does the following system have no solution? 1/2x+1/5y=2 5x+2y=c
is this right???????
How does Adderall cause potentially dangerous cardiac issues?
what does the symble for a fraction ​
You are planning a graduation trip to Mexico. Other things the same, if the dollar appreciates relative to the peso, then a. the dollar buys fewer pesos. Your h
Need help on FOCUS ON WRITING 3 paragraph essay please
Excess oxygen gas (O2) reacts with 244g of Iron (Fe) to produce 332 g of Fe2O3. What is the percent yield?
At which age is it dangerous to drink alcohol? A.after the teens B.during the teens C.any age D.before the teens
How did the strait of magellan get its name
if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​