frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Decide whether you would use tu or ud in each situation
A5 foot tall man casts a shadow that is 4.9 feet long. If the shadow of a flag pole is 7 feet long, how tall is the flag pole? The flag pole is feet tall.
del ray can run 20 1/2 miles in 2 1/4 hours. how many miles per hour can he run?
Please help I will give me with the answer
2/3(x+8)=-18 what is the value of x
When does the President approve a Bill?
example of how to build analysis to details it’s time to write an outline for the body paragraphs to compare and contrast how the works by Akita and Cisneros ad
Helpppppp !!!!! 3(5) + 15(5) = ?​
Which president officially recognized Black History Month????
Why did the Republican party split in the early 1900s?