44c9ym4tau
44c9ym4tau 44c9ym4tau
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You paid $9.60 for 4 pounds of potatoes. What is the unit cost of the potatoes?

Respuesta :

kaylaj2343
kaylaj2343 kaylaj2343
  • 03-03-2021

Answer:

$2.40 per potato

Step-by-step explanation:

9.60 divided by 4 is 2.40

Answer Link
Wonderhoof
Wonderhoof Wonderhoof
  • 03-03-2021

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

divide 9.60 by 4 for each pound it will cost $2.4

Answer Link

Otras preguntas

What is the theme for the book monster by Walter Dean Myers
Why is gypsum considered something you use everyday?
a circle circumference is approximately 76 cm. estimate the radius diameter and area of the circle
(9x^2 -1)/(12x^2 +7x+1)
In which interval is the graph constant?
The a0 manager is an application that displays what is currently happening on your computer. fill in the a0
what us cell membrane ?
How has the Christian belief system influenced the culture of the areas where is practiced?
What does algebra mean?
Eric and Charles are on their high school track and field team. Eric is participating in hurdles and the javelin. For every 5 hours that Eric spends practicing