anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

Read the outline. I. Definition of climate change II. Methods of temperature measurement What is the level of importance of these entries in a formal outline? m
There are 5 students in a small class. To make a team, the names of 2 of them will be drawn from a hat. How many different teams of 2 students are possible?
What's the average required power to raise a 150-kg drum to a height of 20 m in a time of 1.0 min? (Answer in kW)
A 3.00-L flask is filled with gaseous ammonia, NH3. The gas pressure measured at 27.0 ∘C is 2.55 atm . Assuming ideal gas behavior, how many grams of ammonia ar
Let R be a communtative ring and a, b elements in R. Prove that if a and b are units, then so is ab. What can we say about ab when a is a unit and b is a zero d
should students be allowed to critize their school? write a paragraph​
Does the size of the particles change as the substance changes state?
Write as an equation: Patrick age increased by 8 years is 18 years
Write an equation in standard form for each parabola.​
Write an equation. Let x be the unknown number. nine is seventeen more than two times a number