tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

As an object increases in altitude, its mass: b. decreases c. remains the same
What are the advantages of a Free Enterprise system to consumers? a. market competition c. offering the best product at the lowest prices b. competitve price
A rocky space object of varying size
Sound can travel through a medium, but it does not require a medium. a. True b. False
Topsoil is _____. a. less fertile than the C horizon b. rich in minerals and organic material c. found below the B horizon d. very resistant to wind erosion
What was churchill's reaction to the 1938 Munich agreement ?
Which type of galaxy is too small for gravity to form it into an easily describable shape? a. spiral b. irregular c. elliptical d. barred spiral
Which substances protect against oxidative stress and the resultant tissue damage at the cellular level? a. hormones b. antioxidants c. proteins d. enzymes
_____ is the process of using your senses to learn about the world around you. a. Hypothesis b. Observation c. Peer review d. Conclusion
Which process breaks down sugars to make ATP when oxygen is present?