ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Make an informative leafletproviding information about linearfunctions. Arrange your ideas in acreative manner. Your leaflet willbe assessed using the Rubric. ​
Assume that lines that appear to be tangent are tangent. O is the center of each circle. Find the value of x
What two regions are the most challenging for transportation in Africa therefore making trade more difficult, and having a negative effect on the economies ther
a) which line, a or b, is parallel to the x-axis? b) work out the equation of this line
Rewrite these sentences using apostrophe: ( make any necessary changes ) • Nisha stayed at the house of her cousins.
How much longer will it take a ball kicked off a cliff to hit the bottom of the cliff than a dropped ball
What is the next number 6,12,15,60,65,?
Solve the absolute value equation for x. |4 - 2x| + 6 = 18 Enter your answers in the blanks in order from least to greatest. x = first answer or second ans
The radius of a circle is 6 kilometers. What is the circle's circumference? r=6 km Usе л3.14 and round your answer to the nearest hundredth. kilometers
how do I solve it I’ve been struggling for a little bit for mow