iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

How would a female student tell you that she is Mexican? A. Soy méxica. B. Soy mexicano. C. Estoy mexicana. D. Soy mexicana.
According to the excerpt above, are these sentences T or F 1) one possible consequences of overpopulattion is conflict between people. 2) Paul Enhrlic had an
18 divide by 2 * 3/5-2 simplify show all work
Finish breaking the sentence into three separate ideas. When Lizzie occasionally worried about things that might go wrong-like no one showing up for the race-sh
Which of these methods is likely to make a product design more suitable for mass production? OA. using standardized parts OB. using highly customized parts c. u
Transform the quadratic function defined by y=ax2+bx+c into the form y=a(x-h)2+k 1.Y=x2-6x-3 2.Y=5x2-20x-5
PLEASE HELP!!!! How can you tell there are particles with a negative charge within an atom. Include evidence and reasoning
What would this be and explain it too.
PLS I NEED HELP WITH MATH HOMEWORK FIND THE VALUE OF THE VARIBLE
If -5x – 1 = -11, then -5x = -10