ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

the 4. Write short notes on: a) Vedic Age b) Chalcolithic Culture c) Inamgaon (d)) Rigveda​
Where else would elastin be helpful in keeping bones safe from absorbing too much energy
Please help, A student sets up the following equation to convert a measurement. (The ? stands for a number the student is going to calculate.) Fill in the mi
If the standard deviation of a set of data is 0.25 find its variance.​
Can I have sex?????????????????????
How did U.S. involvement in the Korean War affect the balance of power between the legislative and executive branches of our government?
Why John Glenn's 1998 Comeback To Space Became The Sparkplug For The Rise Of High Definition Television For Live News Coverages In The United States In 1998?
describe how water moves from the soil into xylem of root hairs ​
In a rectangle, the ratio of the length to the width is 5: 2. The length of the rectangle is 13.875 feet greater than the width. What are the perimeter and the
Na is a cation, anion, or none? 1) cation 2) anion 3) none