Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of each side of a room if it is 784 square feet?
what is the subject Be sure to lock the door before going to band practice a band b practice c door d (you)
greta made a design with squares.she colored 8 out of the 12 squares blue.what fraction of the squares did she color blue? Thank you
5 sentences with word 'mordant'. Thanks!
One goal of the Marshall Plan was to (1 point) make Germany pay costs for all the destruction it had caused in Europe. send troops to help European countries fi
5 sentences with word 'mordant'. Thanks!
What role did tyrants play in the development of Greek forms of government?
How is the newton related to other measurement units?
Consider the following cross: parent 1: YyTt Parent 2: YyTt using the rules of probability, determine the probability that the offspring will show YyTT genotype
Suppose you are a scientist trying to help people who cannot produce an enzyme needed for proper digestion.How could you use genetic engineering techniques to m