ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

$1080 in the ratio of 1:3:5
A scientist observes a natural spring and measures its depth. What type of data was collected? A. qualitative B. independent C. quantitative D. aver
Why did the British army March on Lexington and concord?
give Ben and his cousins a snack before bedtime which word in the sentence is an indirect object
Which spanish city is known for the fact that people of three different religions peacefully lived there together? (1 point) Avila Madrid Segovia Toledo
What is the definition of exclusive language? a. Exclusive language is words that explain camera angles in TV. b. Exclusive language is words that explain copyr
why did the Crown pass so-called Intolerable Acts
Which of the following figures was not a major leader of a Latin American independence movement? A. Francisco de Miranda B. Ignatius of Loyola C. Father Hida
is 3/5 equivalent to 6/8
what is 1/2 + 9/10 + m + n=2?