20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

In the late 1800s and early 1900s, violent riots were started in several Chinatowns by what?
Where does the president legislative goals?
what numbers add to 21 but equal 472
All organisms begin life as a ____________ cell.
Is the worship of only one god
A protostar is _____. 1.a region of space from which light cannot escape 2.a small star that will continue as a main sequence star for hundreds of billions of y
Which of these BEST describes the My Lai Incident in early 1968?
how do the mouth and stomach play a role in mechanical digestion
what kind of map uses contour lines to show elevation
What is the history of development of the energy source?