amaris21cn amaris21cn
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

If saffron costs $5000 per pound how many grams can you buy for $15. Using dimensional analysis

Respuesta :

sdhfsifbj
sdhfsifbj sdhfsifbj
  • 03-02-2021

Answer:

1600

Explanation:

15 divide by6 divide by 14divide by 1234 =  30 * 1600=5000

Answer Link

Otras preguntas

Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
One-half of a number is -12. Find the solution ???
what city is located 60 north 25 east
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
a person who studies word origins and meanings would most likely be a
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
distribute (x+1)(x-2)
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
What is a Mandala Autobiography?