jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

write the expression for when you translate the graph of y=|x|-5 one unit to the right
ReWhich detail can a reader learn from the play The Diary of Anne Frank that the reader cannot learn from The Diary of a Young Girl? how Anne feels about going
What is true about the solution(s) to this system of linear equations? On a coordinate plane, the same line has equation y = one-fourth (x minus 4) and y = one-
Who made an error? The correct scale factor= ?
Read this excerpt from The Importance of Being Earnest by Oscar Wilde. Which four sets of lines satirize the Victorians' tendency to place wealth above other fa
Help me.............
Write an equation for each graph:
write the expression for when you translate the graph of y=|x+7| on unit to the left
what responsibilities do the media have in its exercise of the right to freedom of expression​
Giving brainliest :D (show steps in a simple way ty!)