chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

While cultures view time differently, punctuality is considered good taste everywhere you go. True False
A scientist is measuring the pressure that is exerted by each of the following gases in the atmosphere: carbon dioxide, oxygen, and nitrogen. Which term most li
Yesterday, the snow was 2 feet deep in front of Archie’s house. Today, the snow depth dropped to 1.6 feet because the day is so warm. What is the percent change
How do multiple-regression designs help address internal validity?
Name some of the similarities between the Egyptian and Kush civilizations.
What is the square root of 63
what is the main purpose of a thesaurus
Four friends split equally a lunch bill of $36.96 plus 20% tip. how much did each person pay?
Do everything besides the illustration for the word grim plz
A thick Dictonary with diagrams and charts is what helped the most