moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

What Is a Zionist? Please help me :)
reason for adopting democracy in Libya,Egypt,Nepal and Bhutan?
How do you write I am 10 years old in japenese ( hiragana )
A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?
The specific temperature at which a substance changes from a liquid to a gas is an example of a
A registered nurse (RN) pays 5% simple interest on a $175,000 mortgage for the construction of a house. What is the yearly interest paid on the mortgage?
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
if the proper dosage of a drug is 2.0mg/kg of body weight, how many milligrams (mg) of the drug would a 110 lb individual need? (5%)