Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

49 increased by twice a number n
What is the base word if the word relationship
is 8.33333333 a rational or irrational number
maggie has a ribbon 27 feet long. what is the length of the ribbon in yards? equation : answer :
The sentence below is correctly punctuated. She eats very little; nevertheless, she does not lose weight. a. True b. False
A certain skin lotion is a fine mixture of water and various oils. This lotion is cloudy and cannot be separated into oil and water by filtration or centrifuge.
Which ideals were the foundations of the government of the Iroquois Confederacy? a. truth, trust, tradition b. love, freedom, integrity c. ambition, companio
the distance to the nearest gas station is 2 4/5 kilometers. what is this distance written as a decimal?
when solving a real-world problem to find a persons age , would a negative solution make sense ?
What is the Golgi in the animal cell