huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Prove thatTan a + sec a -1 1+sin a_____________ = _______tan a -sec a +1 COS a​
Pls answer 20 pt reward!!!!
Q9. The solution of the form (b, - b) always satisfy the equation: a.x=-b c.y=x b.y = -a d.x+y=0​
Unit overview definition
After increasing the number of animals in a farm in the ratio 5:2there were 140 animals in the farm. what was the increase​
if y is inversely proportional to the square of x, write an equation for y in terms of x.
A. What evidence have you discovered to explain how position can be used to describe the train? B. What evidence have you discovered to explain what motion is?
A three meter deck is built around a square pool find the dimensions of the square pool if the area of the pool and deck measures 324 metered squared
Given: AEFB, AE ≈ FB, DA ≈ CB, and angle A and angle B are right angles. Prove: Triangle DAF ≈ Triangle CBE and DF ≈ CE
explain the difference between nuclear fission and fusion?