kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

6) Solve for x. 1 4 |2 - 4x| < 5 2 - 2x
you buy a new lap top for $300 ,the sales tax is %6 what is the total cost for the laptop including the sales tax
after a lady is seated in a restaurant, she realizes that she only has $48.00. if she must pay 7% sales tax and wishes to leave a 10% tip on the total bill (mea
Which tax is administered and collected by county and city governments?
Can someone please answer A and B please?
What circumstances most leads mama to go out and buy a house
What does Walters decisions to move to the house create for the audience?
Which choice BEST describes the solution(s) for this system? −3x + 5y = −6 6x − 10y = 12
Betty has an order for 160 bows. She can make 16 bows per day.which is a reasonable conclusion?
How has culture or gender influenced your working practice?