rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

a(n)______is a statement that two mathematics expressions are equal​
Given the points below, are the two lines parallel, perpendicular, or neither. L1: (-4, 6) (-3,-1) L2: (8,9) (15, 10)
what is 2/3 - 5/12 equal to​
What was the main goal of the Free Speech Movement?
explain how the ability to manage interpersonal conflict may help you deal better with interpersonal conflict amongst your friends​
what is stress definition ​
what is most likely the author’s reason for including the following quote?
If 2A:3B =5:6 and 3B:2C =36:15, then find A:C
Evaluate 7a + d2 when a = 5 and d = 2
show that cos165 + sin165 = cos135​