aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Help me please!!!!!!!
During each minute of a comedy show, Carlin laughs 555 times. Carlin watches 333 comedy shows every day, and each show is 404040 minutes long. How many times do
Olaudah equiano's life underscored what eighteenth-century theme?
Which expedition was the first to be tasked with exploring the Red River in 1806
The price of apples falls. what happens in the market for apple pies?
bonnie had 6 bags of 6 gel pens. she wanted to give the same number of gel pens to 9 friends. how many gel pens did each friend get?
As late as the 1960s, at the state prison in walla walla,washington,a hanging resulted in the inmate's head nearly being torn off and witnesses to the execution
A cube has a length of 9.3 cm. what is the surface area of the cube?
How would you do this?
Describe the relationships between the light reactions and the calvin cycle