mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Is 8/9 the multiplicative inverse of -1 1/8? why or why not?
4. Steel-frame construction relies on the creation of _______ to sustain the weight of the building. A. a steel cage B. mass produced nails C.
Who did eisenhower and his men drive from north africa? the italians the russians the germans the japanese
factor the Expression x2+2x2-3x-6
03]The water in a location is tested regularly to identify contaminants. The nitrate levels in the water from 1994 to 1997 are shown in the table below. Years N
i will be giving out brainliest) 1. What is the slope of the line containing the points (5,-7) and (2,5)? 4 1/4 -3/2 - 4 Not enough information gi
In the chemical formula O2, what does the number 2 mean?
What is the answer? :)
Which statement from Thomas paines common sense is the best example of emotionally charged language
help me please!!!!!