buckpayton4 buckpayton4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for thier produce. They need $10 for 4 apples

Respuesta :

nseguin2003
nseguin2003 nseguin2003
  • 03-12-2020

Answer:

$10 = 4x

Step-by-step explanation:

The "x" would represent how much the apples would cost. So next you would divide both sides by 4x and then it would leave you with 2/5.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP, THE ANSWER I PUT IS WRONG
Rewrite 5 2/3 as an improper fraction.
how did the nomadic lifestyle of the Aryans influenced trade.
A red racecar accelrates at a constant rate of 5 m/s2. How much time does it take to increase its speed from 50 m/s to 60 m/s? A.17 s B.0.058 s C.0.25 s D.2.0
(2k + 3)(k - 1) A. 2k^2 + k – 3 B. 2k^2 + k + 2 C. 2k^2 – k – 3 D. 2k^2 – k + 2
how could two waves on a rope interfere so that the rope did not move at all.
One recipe calls for 3/4 cup of milk. A different recipe calls for 1/2 as much milk as the first recipe. How much milk does the second recipe call for?
The inverse of the function f(x) = x + 10 is shown. h(x) = 2x – What is the missing value?
Omar has 2 2/3 cups pf dough to male dumplings. If he uses 3/16 cup of dough for each dumpling, how many whole dumplings can he make
The form that Susan Harjo takes to support her claims that the United States government has openly permitted, and even encouraged, the mistreatment and misuse o