jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

2 Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs Match the body systems to their functions musculoskeletal system urinary system circulatory system l
Which label appears on the button when you write the code snippet >undo
What is the product? (91-4)(-91-4) 0 -8112-16 0 -8162 +16 0 -8112-721 +16 0 -8162 +72+ +16
- Mr. Martin is giving a math test next period. The test, which is worth 100 points, has 29 problems. Ea worth either 5 points or 2 points. Write a system of eq
Eight of the 24 students in your class have a Face book account. Write this fraction in simplified form.
Answer my question please
The dimensions of the base of Box 1 are x by 3x. The base area of Box 1 is: 3x 3x2 3x3 4x
French passé composé and imparfait?
What is the area of the circle of the diameter is 12
11) x + 3y = 1 -3x – 3y =-15 Solve each system by substitution