jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

mr. Robbins has $2,730 in his checking account and $11,019 in his savings account. Round to the nearest hundred and add to find about how much money he has in b
in a class of 28 sixth graders all but one of the students are 12 years old. witch two data measurements are the same for the students ages/ what are those meas
1. Describe one major difference in human behavior before and after the Agricultural Revolution, 10,000 years ago
What is 20/6 in an simplified form?
7/8 minus 1/2 equals
At Brian’s Bookstore, 0.3 of the shelves hold mysteries, 25% of the shelves hold travel books, and 7/20 of the shelves hold children’s books. Which type of book
what is 9 divided by 765 please show the work i really need help
solve each system of linear equations by substitution you will get an x, y point for solution show steps y = x - 4 2x + y = 5 next set is x
How has the U.S. Fish and Wildlife Service positively impacted ecosystems?
what is 5 divided by 3,200