caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Leading up to Revolution Fill in this timeline of events leading up to the American Revolution using the information from the lesson. In the middle column,descr
This book has colourful pictures What is the describing word?​
Write 5.54 million in ordinary form
What political party was formed in 1850 by antislavery activists
if the figure forms the base of a right solid 110 centimeters high, find the surface area​
Lee y escoge la mejor respuesta basada en la lectura. Read and select the best answer based on the passage. La salud mental para los sobrevivientes de trauma e
which of the following is an enzyme required by the process of rephosphory,to create ATP? A) AD Pase B)AT Pase C)Polymerase D)AT synthase ? ​
Yaqub, Angus and Iris share 18 slices of pizza in the ratio 1:3:2. How many slices of pizza does Iris have?
What does Babbie mean when he says that “things are not what they seem” when we read about controversial issues such as welfare?
Which features are present in this polar graph?A. No symmetry B. Symmetry about the pole (0,0)C. Symmetry about the line Theta=pi/2D. Symmetry about the polar a