rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Compare 6 ⋅ 108 to 3 ⋅ 106.
Which excerpt from Frankenstein best reflects the 19th-century concern about scientific discoveries pursued solely for personal fame? -APEX
List one stereotype that you have heard. Do you think it is a common stereotype in society?
What type of angles are these?
What were the arguments for and against providing women the right to vote?
Name, define and give an example of the three (3) propaganda techniques used in world war i.
What is the purpose of the details in the setting prior to the attack on Beah's hometown?
According to stigler and baranes (1988), ____ and ____ have a very special relationship because math skills " are not logically constructed on the basis of abst
Read the sentence. College applicants need to understand whom they must please. Which correctly identifies the clause in this sentence? adjective clause modi
What is needed in order for someone's conduct to be considered stalking?