wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you identify the development of society?write in one sentence​
Algebra 1 need help ASAP
7) A force of 500N exists between two identical point charges separated by a dis-tance of 40 cm the magnitude of the two charges is​
look at the image below vsc !!!!!!!!!
Sonia works at a bakery. The function f(x) represents the amount of money Sonia earns per loaf, where x is the number of loaves she makes. The function g(x) rep
4. Write an essay comparing and contrasting the expectations that lege professors and high school teachers have for their students. Cite your own experiences as
Help please I’m not sure what the answer for this one is no need to explain
What are the zeros of the polynomial function f(x) = x3 − 10x2 + 24x?
How to use the AI System ?
Find The Answer PLS..