anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

En el __________ de ayer, presentaron una noticia sobre el calentamiento global. A. entrevista B. reportero C. semanario D. noticiero
what is the sum of the measures of the exterior angles in a nonagon? explain
Sofia still lives at home, but helps with the rent paying $200 per month. She has a job that pays about $700 per month after taxes. She has to pay for her own p
All vertebrates, including fish have a vertebral column. the presence of a vertebral column in mammals is a ______ a. cannot determine b. symplesiomorphy c. syn
Help please I don’t know the answer
what is the sum of the measures of the exterior angles in a nonagon? explain
C is 2 D is 1 please help me with this question
It is appropriate for clients diagnosed with type 2 diabetes to take oral antidiabetic agents and forego recommended dietary changes.​
The shorter leg is??????????
What was the political legacy of the Achaemenid Empire? -Short answer is fine :)