ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
a rectangle is 3 times as long as it is wide and its perimeter is 120 centimeters. find area.
Please help with math question and please show ALL work. 1....How many solutions does the equation 3x+x+3=2(2x+1)+1 have? 2...How many solutions does the pair
What is the adjective in the following sentence? The yellow sun hung brightly in the sky. a. Brightly b. Sun c. Yellow d. Hung
PLEASE HELP I GIVE THANKS
an explanation describe if a green pet mates with an orange pet, can they have any orange offspring.
Explain who or what "Año Viejo" is and its significance.
In terms of weather, what kind of boundary does the line labeled  X represent? A. occluded front B. stationary front C. cold front D. warm front
Please help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Arusha draws a rectangular prism that is made up of two connected cubes, each with side length e. The surface area of a cert
as an allied health worker the single most important thing you can do to prevent the spread of disease is A. take antibiotics B. use antibacterial gel C. wash