hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of pie?
is the LMC of a pair of numbers ever less than both numbers? (answer quick please)
which of the following groups was one part o the New Deal coalition
Which of the following describes the Radical Republicans' plan for Reconstruction in the South?
The number factor of a variable term is called the
3 posters cost $9.60. At this rate how many posters can you buy with $48
What is amplified? How does it affect sound?
If 42.8 kg is divided in the ratio 7:2, what is the smaller share?
a vet weighs two puppies the small puppy weighs 4 1/2 pounds the large puppy weighs 4 2/3 times as much as the small puppy how much does the large puppy weigh
9/10 in its simpliest form