taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Would someone please help me with my french? Thank you so much!
Can you proofread my french homework? pt 2 :3thanks in advance!
Potato salad has been contaminated by a virus. What are the effects of this contamination?
a cell phone company charges a monthly fee plus a 0.35 for text messages sent they charge 25.00 monthly fee and your bill is 58.25 how many text messages did y
Please help me to answer question 21.e
If the unit selling price is 2.50 and the unit cost is 1.00, what action is needed to maintain the gross margin percentage when unit cost increases 0.25?
What are the coefficients that will balance this skeleton equation? a l c l 3 + naoh → al(oh) 3 + nacl?
James wants to tile his floor using tiles in the shape of a trapezoid. To make the pattern a little more interesting he has decided to cut the tiles in half alo
While traveling in India, Sabina notes all of her daily expenses in rupees in her spreadsheet. At the end of the day, she wants to see how much each expense was
How do great writers craft engaging settings in their narratives?